Przeznaczenie gruntów leśnych na cele nierolnicze i nieleśne – rozumie się przez to ustalenie innego niż leśny sposobu użytkowania gruntów leśnych.
Wyłączenie gruntów z produkcji – rozumie się przez to rozpoczęcie innego niż leśne użytkowanie gruntów.
Żeby możliwe było wyłączenie gruntu leśnego z produkcji leśnej, należy najpierw uzyskać zgodę odpowiedniego organu na zmianę przeznaczenia na cele nierolnicze lub nieleśne tego gruntu.
Zgodnie z art. 7 ustawy z dnia 3 lutego 1995 roku o ochronie gruntów rolnych i leśnych przeznaczenia gruntów leśnych na cele nierolnicze i nieleśne dokonuje się w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, sporządzonym w trybie określonym w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Przeznaczenie na cele nierolnicze i nieleśne gruntów leśnych stanowiących własność Skarbu Państwa – wymaga uzyskania zgody Ministra Klimatu i Środowiska lub upoważnionej przez niego osoby po uzyskaniu opinii Marszałka Województwa.
Przeznaczenie na cele nierolnicze i nieleśne gruntów leśnych nie stanowiących własności Skarbu Państwa – wymaga uzyskania zgody Marszałka Województwa po uzyskaniu opinii izby rolniczej.
Wyrażenie zgody o której mowa, następuje na wniosek wójta (burmistrza, prezydenta miasta).
Do wniosku dotyczącego gruntów leśnych stanowiących własność Skarbu Państwa wójt (burmistrz, prezydent miasta) dołącza opinie dyrektora regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych, a w odniesieniu do gruntów parków narodowych – opinie dyrektora parku.
Do wniosku dotyczącego gruntów leśnych stanowiących własność Skarbu Państwa, Marszałek Województwa dołącza swoją opinię i przekazuje wniosek Ministrowi Klimatu i Środowiska w terminie 30 dni od chwili złożenia wniosku przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta).
Prawidłowo złożony wniosek dotyczący zmiany przeznaczenia gruntów leśnych na cele nierolnicze i nieleśne stanowiących własność Skarbu Państwa powinien zawierać:
Prawidłowo złożony wniosek dotyczący zmiany przeznaczenia gruntów leśnych na cele nierolnicze i nieleśne, nie stanowiących własności Skarbu Państwa powinien zawierać:
Wymagane dokumenty należy dostarczyć do urzędu na jeden z poniższych sposobów:
Na adres elektronicznej skrzynki e-doręczeń tut. Urzędu (ADE): AE:PL-55754-97181-CHDVR-19
Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiegoul. J. Ligonia 4640-037 Katowice
Kancelaria Ogólna – pok. 164 z dopiskiem Departament Terenów Wiejskich
Brak opłat.
30 dni od daty prawidłowo złożonego wniosku.
Adres elektronicznej skrzynki e-doręczeń tut. Urzędu (ADE): AE:PL-55754-97181-CHDVR-19
art.7 ustawy z dnia 3 lutego 1995 roku o ochronie gruntów rolnych i leśnych.
link: karta usługi w serwisie ePUAP
Metryczka informacji
Rejestr zmian
Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego
ul. Ligonia 4640-037 Katowice tel.: +48 (32) 20 78 888 e-mail: kancelaria@slaskie.plNIP Województwa (rozliczenia): 9542770064 NIP Urzędu (spr. pracownicze): 9542260713 REGON: 276284638Strona internetowa Województwa Śląskiego: slaskie.pl