Statut Biura Planowania Przestrzennego w Częstochowie
§ 1
Biuro Planowania Przestrzennego w Częstochowie, zwane dalej "Biurem" działa na podstawie: 1) ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku o zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 15 z 1999 r, poz. 139 - jednolity tekst ustawy), 2) ustawy z dnia 13 października 1998 r. - przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną (Dz. U. Nr 133 z 1998 r. poz. 272 z późniejszymi zmianami), 3) ustawy z 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (Dz.U. Nr 155 poz. 1014), 4) ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa (Dz. U. Nr 91 z 1998 r. poz. 576).
§ 2
1. Siedzibą Biura jest miasto Częstochowa. 2. Terenem działania Biura jest Województwo Śląskie. 3. Biuro może wykonywać inne zlecenia o charakterze użyteczności publicznej, również poza województwem.
§ 3
1. Biuro jest jednostką budżetową stanowiącą jednostkę organizacyjną Samorządu Województwa Śląskiego. 2. Bezpośredni nadzór i kontrolę nad działalnością Biura prowadzi Zarząd Województwa.
§ 4
Strukturę organizacyjna Biura określa schemat organizacyjny ustalony przez dyrektora Biura, zatwierdzony przez Zarząd Województwa Śląskiego.
§ 5
Do zakresu działania Biura należy współdziałanie z właściwymi jednostkami administracji państwowej i samorządowej w kształtowaniu i realizacji polityki przestrzennej województwa, w tym dla obszaru objętego zakresem działania biura (§ 2 ust. 2) poprzez: 1) opracowywanie analiz i studiów oraz opracowywanie koncepcji z zakresu zagospodarowania przestrzennego, 2) sporządzanie w oparciu o politykę przestrzennego zagospodarowania kraju oraz strategię rozwoju województwa koncepcji zagospodarowania przestrzennego, 3) przygotowanie projektów programów wojewódzkich służących realizacji ponadlokalnych i regionalnych celów publicznych, 4) przekazywanie wniosków do studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin, 5) opracowywanie i przekazywanie wniosków do miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego (m.p.z.p.), 6) uzgadnianie projektów m.p.z.p. w zakresie zgodności z zadaniami województwa, 7) wnoszenie protestów i zarzutów do projektu ustaleń m.p.z.p. wyłożonych do publicznego wglądu, 8) przechowywanie kopii uchwalonych m.p.z.p., 9) uczestnictwo w prowadzeniu negocjacji z gminami w sprawie wprowadzenia zadań województwa do miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, 10) przygotowywanie zgodnie z dyspozycjami Zarządu Województwa opracowań o problematyce specjalistycznej, w szczególności z zakresu ochrony środowiska inżynierii i komunikacji, 11) gromadzenie informacji, analiz i innych danych z zakresu problematyki zagospodarowania przestrzennego kraju, województw i gmin oraz stosownego ich wykorzystania do własnych analiz i opracowań, 12) popularyzację opracowań dotyczących problematyki zagospodarowania przestrzennego we własnym i innych województwach oraz wzajemną wymianę doświadczeń, 13) prowadzenie archiwum opracowań projektowych oraz składnic map i planów.
§ 6
1. Na czele Biura stoi dyrektor, który kieruje całokształtem jego działalności. 2. Dyrektora Biura powołuje i odwołuje Zarząd Województwa Śląskiego. 3. W czasie nieobecności dyrektora Biura zastępuje go wyznaczony przez niego zastępca.
§7
1. Planowanie działalności Biura oparte jest na: 1) wieloletnich programach prac, 2) rocznych programach prac. 2. Projekty programów o których mowa w ust. 1 dyrektor Biura przedkłada do akceptacji Zarządowi Województwa.
§ 8
1. Prawa i obowiązki pracowników Biura określa Kodeks pracy i inne przepisy szczegółowe oraz zakresy czynności. 2. Zasady wynagradzania pracowników określają odrębne przepisy.
§ 9
1. Zasady finansowania Biura oraz jego rozliczeń z budżetem określają przepisy dotyczące samorządowych jednostek budżetowych. 2. Biuro wykonuje opracowania na rzecz Samorządu Województwa oraz podporządkowanych mu jednostek nieodpłatnie, natomiast dla jednostek niepodporządkowanych - za odpłatnością.
§ 10
Biuro przy znakowaniu spraw używa symbolu "BPP" oraz stosuje jednolity rzeczowy wykaz akt ustalony przez dyrektora Biura.
§ 11
Dyrektor Biura ustala regulamin organizacyjny określający szczegółową organizację i tryb pracy, w tym zakresy działania wewnętrznych komórek i stanowisk pracy oraz odpowiedzialności w zgodności ze statutem i obowiązującymi przepisami.
§ 12
Zmian w statucie dokonuje się w trybie właściwym do jego ustalenia.
|