Załącznik do Uchwały Sejmiku Województwa Śląskiego Nr I/49/16/2002 z dnia 15 kwietnia 2002 roku
ZASADY UŻYWANIA HERBU I FLAG WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO
Herb i flagi województwa śląskiego są symbolami regionalnej wspólnoty samorządowej. Nawiązując do historii i tradycji, powinny być otaczane najgłębszą czcią, zaś barwy i kształt objęte są ochroną prawną.
§ 1
Herb
1. Herbem Województwa Śląskiego jest w błękitnym polu tarczy złoty orzeł Piastów górnośląskich zwrócony w prawo - zgodnie z uchwałą Sejmiku Nr I/36/5/2001 z 11 czerwca 2001r. 2. Użycie herbu powinno być zgodne tylko w wizerunku jak w pkt.1. Wyjątek stanowi użycie herbu do celów pozareprezentacyjnych np. zdobniczych, kiedy dopuszcza się użycie tylko godła (orła) 3. Herb województwa umieszcza się na sali obrad Sejmiku, w pomieszczeniach Urzędu Marszałkowskiego oraz na budynkach Województwa Śląskiego. 4. Herbu używa się na drukach urzędowych Przewodniczącego Sejmiku, Marszałka Województwa Śląskiego, Zarządu Województwa, Sejmiku Województwa Śląskiego i Urzędu Marszałkowskiego. Na drukach uroczystych herbu używać mogą tylko Przewodniczący Sejmiku i Marszałek Województwa. 5. Samorządy powiatowe i gminne mają prawo do używania herbu. Wręczenie herbu następuje na sesjach rad powiatowych i gminnych. 6. Użycie herbu przez instytucje nie będące jednostkami samorządowymi w województwie może nastąpić tylko za zgodą Zarządu Województwa. 7. Podmiot ubiegający się o prawo używania herbu składa wniosek do Zarządu Województwa. Wniosek powinien zawierać: a) nazwę i siedzibę podmiotu ubiegającego się o prawo b) rodzaj prowadzonej działalności c) cel i zakres używania herbu d) miejsce umieszczania herbu. 8. Podmioty działające na terenie województwa śląskiego lub poza terenem województwa (także poza granicami kraju), jeśli rozpowszechniają dorobek artystyczny, kulturalny, oświatowy, naukowy i sportowy województwa - są zwolnione z ubiegania się o prawo korzystania z herbu. Spoczywa na nich jednak obowiązek przekazania informacji o korzystaniu z herbu do Zarządu Województwa. 9. Zasady od pkt. 6 do pkt. 9 stosuje się analogicznie do korzystania z flagi urzędowej (z godłem)
§ 2
Flaga
1. Flagą Województwa Śląskiego jest bławat zachowujący proporcje 5:8, składający się z trzech poziomych pasów: od góry - pas błękitny stanowiący 2/5 szerokości, w środku pas żółty 1/5 szerokości i od dołu pas błękitny o szerokości 2/5 szerokości bławatu - zgodnie z uchwałą Sejmiku Nr I/36/6/2001 z dnia 11 czerwca 2001 roku. 2. Flaga wojewódzka wywieszana jest na siedzibie organów samorządu województwa podczas obrad Sejmiku oraz w czasie uroczystości wojewódzkich i państwowych. W miejscach publicznych flagę województwa wywiesza się w czasie uroczystości państwowych, wojewódzkich i lokalnych. 3. Uznaje się za celowe wywieszanie flagi na całym obszarze województwa przez instytucje, organizacje i osoby prywatne podczas uroczystości o randze wojewódzkiej lub państwowej. 4. Flaga może być wywieszana zarówno w układzie poziomym jak i pionowym.
§ 3
Flaga urzędowa
1. Flaga urzędową Województwa Śląskiego jest błękitny bławat zachowujący proporcje 5:8, na środku umieszczone godło. Flaga urzędowa jest dwustronna. Na obu stronach godło zwrócone jest w stronę drzewca , zgodnie z uchwałą Sejmiku Nr I/36/6/2001 z dnia 11 czerwca 2001 roku. 2. Flaga urzędowa jest uroczystą odmianą flagi wojewódzkiej i może być używana w przypadkach określonych w § 2 pkt 2 - 4 3. Flagę urzędową wywiesza się na siedzibie Sejmiku w trakcie składania oficjalnych wizyt krajowych i zagranicznych. W miejscach publicznych flagę urzędową wywiesza się podczas uroczystości, w których bierze udział Sejmik in gremio, Przewodniczący Sejmiku lub Marszałek Województwa. 4. Flagę urzędowa wywiesza się również podczas oficjalnie ogłaszanej żałoby, zgodnie z protokołem flagowym.
§ 4
Barwy
1. Barwami Województwa Śląskiego są barwy błękitna i złota. 2. Barwa złota w herbie, fladze, fladze urzędowej może być zastąpiona przez barwę żółtą. Zasada powinna być stosowana konsekwentnie.
§ 5
Ochrona symboli województwa
Wszystkie symbole województwa podlegają ochronie z mocy prawa i ich używanie dla celów innych niż w niniejszych Zasadach wymaga zgody Sejmiku.
|