Najczęściej czytane artykuły
Uchwała Sejmiku nr II/21/8/2004 z dnia 2004-06-21
Data ogłoszenia | 2004-06-21 |
---|---|
W sprawie | przyjęcia Regulaminu Komisji Skrutacyjnej |
art. 18 pkt 20 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 roku o samorządzie województwa (t. j. Dz. U. Nr 142 z 2001 roku, poz. 1590 z późn. zm.)
oraz § 18 h ust. 5 Statutu Województwa Śląskiego
(Dz. Urz. Woj. Śl. Nr 26 z dnia 12 maja 2001 roku, poz. 657 z późn. zm.)
Przyjąć Regulamin Komisji Skrutacyjnej, stanowiący załącznik do uchwały.
§ 2
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
załącznik do uchwały
Sejmiku Województwa Śląskiego
nr II/21/8/2004
z dnia 21 czerwca 2004 roku
REGULAMIN KOMISJI SKRUTACYJNEJ
I. Postanowienia ogólne
§ 1
Komisja Skrutacyjna jest powoływana przez Sejmik Województwa Śląskiego w celu przeprowadzenia głosowania jawnego imiennego lub tajnego, zgodnie z art. 18h Statutu Województwa Śląskiego (Dz. Urz. Woj. Śl. z dnia 12 maja 2001 roku, Nr 26 poz. 657, z późn. zm.).
§ 2
- Komisja Skrutacyjna składa się z pięciu członków i jest powołana przez Sejmik Województwa Śląskiego, zwany dalej "Sejmikiem", spośród radnych Sejmiku.
- Członkiem Komisji Skrutacyjnej nie może być radny, którego dotyczy głosowanie przeprowadzane przez Komisję.
- Sejmik może dokonywać zmian w składzie osobowym Komisji Skrutacyjnej.
§ 3
Mandaty członków Komisji Skrutacyjnej wygasają każdorazowo wraz z zamknięciem sesji Sejmiku.
§ 4
- Komisja Skrutacyjna wybiera ze swojego grona Przewodniczącego Komisji.
- Przewodniczący Komisji Skrutacyjnej kieruje pracami Komisji, udziela niezbędnych wyjaśnień dotyczących procedury głosowania, przedstawia Sejmikowi wyniki prac Komisji.
§ 5
Wszelkie rozstrzygnięcia Komisja Skrutacyjna podejmuje w formie uchwał, przyjmowanych zwykłą większością głosów.
§ 6
- Głosowanie jawne imienne polega na zakreśleniu na podpisanej imieniem i nazwiskiem karcie do głosowania dokładnie jednej kratki oznaczonej jednym z określeń: "za", "przeciw" oraz "wstrzymuję się",
- Gdy głosowanie dotyczy wyboru, zaś liczba zgłoszonych kandydatów jest większa od liczby osób, które mogą zostać wybrane w trakcie głosowania, jawne imienne polega na zakreśleniu na podpisanej imieniem i nazwiskiem karcie do głosowania dokładnie jednej kratki oznaczonej jednym z określeń: "za", "przeciw" oraz "wstrzymuję się", umieszczonej obok imienia i nazwiska każdego kandydata.
- Karty nie podpisane, bez żadnego zakreślenia lub z zakreśleniem więcej niż jednej kratki uważa się za nieważne.
- W przypadku, o którym mowa w ust. 2, karta do głosowanie jest nieważna, jeżeli nie jest podpisana, brak jest zakreślenia lub dokonano zakreślenia więcej niż jednej z kratek umieszczonych obok imienia i nazwiska któregokolwiek z kandydatów.
- Jeżeli głosowanie jawne imienne dotyczy wyborów, zaś liczba zgłoszonych kandydatów jest większa od liczby osób, które mogą zostać wybrane w trakcie głosowania, karta do głosowania jest nieważna także wówczas, gdy dokonano większej ilości skreśleń kratki oznaczonej określeniem "za" od liczby osób, które mogą być wybrane.
- Karta do głosowania jawnego imiennego powinna w szczególności określać: sesję Sejmiku, podczas której jest przeprowadzane głosowanie, imię i nazwisko wpisane własnoręcznie przez Radnego oddającego głos na danej karcie, wskazanie przedmiotu głosowania, określenie imion i nazwisk kandydatów, których dotyczy głosowanie, pieczęć Sejmiku.
- Komisja Skrutacyjna przeprowadzając głosowanie jawne imienne w szczególności:
- przygotowuje karty do głosowania jawnego,
- wyjaśnia sposób głosowania,
- rozdaje je wszystkim radnym uczestniczącym w głosowaniu,
- zbiera wypełnione karty,
- oblicza wyniki głosowania
- sporządza protokół z głosowania.
- Protokół głosowania jawnego imiennego zawiera w szczególności:
- skład komisji skrutacyjnej,
- opis przedmiotu głosowania,
- wykaz wszystkich radnych wraz z zaznaczeniem dokonanego przez każdego z nich wyboru oraz adnotacją o nieuczestniczeniu w głosowaniu,
- wynik głosowania,
- podpisy wszystkich członków komisji skrutacyjnej.
- Ogłoszenie wyników głosowania jawnego imiennego polega na odczytaniu protokołu komisji skrutacyjnej.
- Protokół komisji skrutacyjnej wraz z kartami do głosowania stanowią załączniki do protokołu sesji.
§ 7
- Głosowanie tajne polega na zakreśleniu na karcie do głosowania tajnego dokładnie jednej kratki oznaczonej jednym z określeń: "za", "przeciw" oraz "wstrzymuję się",
- Gdy głosowanie dotyczy wyboru, zaś liczba zgłoszonych kandydatów jest większa od liczby osób, które mogą zostać wybrane w trakcie głosowania, głosowanie tajne polega na zakreśleniu na karcie do głosowania tajnego dokładnie jednej kratki oznaczonej jednym z określeń: "za", "przeciw" oraz "wstrzymuję się", umieszczonej obok imienia i nazwiska każdego kandydata.
- Karty bez żadnego zakreślenia lub z zakreśleniem więcej niż jednej kratki uważa się za nieważne.
- W przypadku, o którym mowa ust. 2 karta do głosowanie jest nieważna, jeżeli brak jest zakreślenia lub dokonano zakreślenia więcej niż jednej kratki umieszczonej obok imienia i nazwiska któregokolwiek z kandydatów.
- Jeżeli głosowanie tajne dotyczy wyborów, zaś liczba zgłoszonych kandydatów jest większa od liczby osób, które mogą zostać wybrane w trakcie głosowania, karta do głosowania jest nieważna także wówczas, gdy dokonano większej ilości skreśleń kratki oznaczonej określeniem "za" od liczby osób, które mogą być wybrane.
- Karta do głosowania tajnego powinna w szczególności określać: sesję Sejmiku, podczas której jest przeprowadzane głosowanie, wskazanie przedmiotu głosowania, określenie imion i nazwisk kandydatów, których dotyczy głosowanie, pieczęć Sejmiku.
- Komisja Skrutacyjna przeprowadzając głosowanie tajne w szczególności:
- przygotowuje karty do głosowania,
- wyjaśnia sposób głosowania,
- rozdaje je wszystkim radnym uczestniczącym w głosowaniu,
- zbiera wypełnione karty do przygotowanej urny,
- oblicza wyniki głosowania,
- sporządza protokół z głosowania.
- Protokół głosowania tajnego zawiera w szczególności:
- skład Komisji Skrutacyjnej,
- opis przedmiotu głosowania,
- wynik głosowania,
- podpisy wszystkich członków komisji skrutacyjnej.
- Ogłoszenie wyników głosowania tajnego polega na odczytaniu protokołu Komisji Skrutacyjnej.
- Protokół komisji skrutacyjnej wraz z kartami do głosowania stanowią załączniki do protokołu sesji.
§ 8
- Sejmik dokonuje wyborów spośród dowolnej liczby kandydatów. Prawo zgłaszania kandydatów przysługuje każdemu radnemu.
- Przewodniczący Sejmiku przed zamknięciem listy kandydatów zapytuje każdego z nich, czy zgadza się kandydować i dopiero po otrzymaniu odpowiedzi twierdzącej poddaje pod głosowanie zamknięcie listy kandydatów i zarządza głosowanie. W razie nieobecności kandydata wymagana jest pisemna zgoda złożona na ręce Przewodniczącego Sejmiku.
§ 9
- W wyniku głosowania wybranym jest ten kandydat, który uzyskał największą ilość głosów, jeżeli liczba głosów uzyskana przez tegoż kandydata nie jest mniejsza od minimalnej liczby głosów określonej przez przepisy, niezbędnej dla dokonania ważnego wyboru.
- W przypadku braku rozstrzygnięcia w pierwszym głosowaniu, głosowanie powtarza się.
- W przypadku braku rozstrzygnięcia w drugim głosowaniu Przewodniczący Sejmiku otwiera listę kandydatów i przeprowadza ponowne wybory według zasad opisanych powyżej.
- Jeżeli powtórzenie wyborów przeprowadzonych w myśl ust. 3 nie spowoduje dokonania wyboru, Przewodniczący Sejmiku kolejne wybory przeprowadza nie wcześniej, niż po upływie 7 dni. W takim przypadku Przewodniczący Sejmiku otwiera listę kandydatów i prowadzi głosowanie według zasad określonych w ust. 1 - 2 aż do rozstrzygnięcia.
§ 10
- Gdy w głosowaniu dokonuje się wyboru dwóch lub większej liczby osób, wybrani zostają ci kandydaci, którzy otrzymują kolejno największą ilość głosów, jeżeli liczba głosów uzyskana przez tychże kandydatów nie jest mniejsza od minimalnej liczby głosów określonej przez przepisy, niezbędnej dla dokonania ważnego wyboru.
- W przypadku braku rozstrzygnięcia w pierwszym głosowaniu, głosowanie powtarza się.
- W przypadku dokonania w pierwszym głosowaniu wyboru tylko części osób, kolejne głosowania przeprowadza się z udziałem pozostałych kandydatów, stosując odpowiednio ust. 1.
- W przypadku braku rozstrzygnięcia w głosowaniach o którym mowa w ust. 2 lub 3 Przewodniczący Sejmiku otwiera listę kandydatów i przeprowadza ponowne wybory według zasad opisanych w ust. 1 - 3.
- Jeżeli powtórzenie wyborów przeprowadzonych w myśl ust. 4 nie spowoduje dokonania wyboru, Przewodniczący Sejmiku kolejne wybory przeprowadza nie wcześniej, niż po upływie 7 dni. W takim przypadku Przewodniczący Sejmiku otwiera listę kandydatów i prowadzi głosowanie według zasad określonych w ust. 1 - 3 aż do rozstrzygnięcia.
§ 11
Wszelkie sprawy dotyczących procedury głosowania jawnego imiennego lub głosowania tajnego nie uregulowane w niniejszym regulaminie oraz wszelkie kwestie sporne dotyczące procedury głosowania rozstrzyga Sejmik w drodze uchwały.