Najczęściej czytane artykuły
Uchwała Sejmiku nr II/27/45/2004 z dnia 2004-11-15
Data ogłoszenia | 2004-11-15 |
---|---|
W sprawie | przyjęcia oświadczenia w sprawie wystąpienia do Prezesa Rady Ministrów o podjęcie działań zmierzających do zmiany ustawy o finansach publicznych |
§ 18 a ust. 2 pkt 4 Statutu Województwa Śląskiego (Dz. Urz. Woj. Śl. Nr 26 z 2001 roku, poz. 657 z późn. zm.)
Przyjmuje się oświadczenie w sprawie wystąpienia do Prezesa Rady Ministrów o podjęcie działań zmierzających do zmiany ustawy o finansach publicznych, stanowiące załącznik do uchwały.
§ 2
Zobowiązuje się Zarząd Województwa Śląskiego do poinformowania o podjętych działaniach jednostki samorządu terytorialnego województwa śląskiego.
§ 3
Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Województwa Śląskiego.
§ 4
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Nawiązując do zmian w ustawie z dnia 26 listopada 1998 roku o finansach publicznych. (Dz. U. z 2003 roku, Nr 15, poz. 148 z póĽn. zm.) Sejmik Województwa Śląskiego uważa za konieczne wystąpienie do Prezesa Rady Ministrów o podjęcie działań zmierzających do zmiany art. 45 ww. ustawy.
Minister Finansów powiadomił, że relacja łącznej kwoty państwowego długu publicznego powiększonej o kwotę przewidywanych wypłat z tytułu poręczeń i gwarancji udzielonych przez podmioty sektora finansów publicznych do produktu krajowego brutto jest już większa niż 50 % i wynosi dokładanie 51,6 %. Relacja ta została opublikowana w Monitorze Polskim z 2004 roku Nr 23, poz. 403.
W oparciu o powyższe jednostki samorządu terytorialnego przygotowując projekty budżetów na 2005 rok powinny przestrzegać zapisów art. 45 ust. 1 pkt 1 lit. a i lit. b ustawy o finansach publicznych tj. zaplanować na 2005 rok deficyt (wyższe wydatki niż dochody) nie większy niż 29,3 % planowanych dochodów.
Ustęp 2 art. 45 cytowanej ustawy stanowi, że ograniczenie (29,3 % planowanych dochodów) nie dotyczy deficytu, który został sfinansowany nadwyżką budżetową z lat poprzednich.
I tylko taki deficyt wyłącza się z "relacji", o której mowa w ust. 1 art.45.
Ustawodawca nie wyłączył z tak określonego deficytu wydatków sfinansowanych kredytami i pożyczkami zaciągniętymi w związku ze środkami określonymi w umowie zawartej z podmiotem dysponującym funduszami strukturalnymi lub Funduszem Spójności Unii Europejskiej, jak uczynił to w art. 113 i 114 ustawy o finansach publicznych (czyli z ogólnego dopuszczalnego progu zadłużenia jednostki samorządu terytorialnego - 60 % dochodów wykonanych wyłączono dług - tj. kredyt, pożyczkę zaciągniętą na sfinansowanie wydatków - projektów dofinansowanych funduszami strukturalnymi i spójności.
Sejmik Województwa Śląskiego postuluje, aby w ustawie o finansach publicznych w art. 45 dokonać zmian i wyłączyć z deficytu danego roku budżetowego takie zadłużenie, które powstanie w związku z realizacją projektów unijnych, na którą to realizację jednostka samorządu terytorialnego zaciągnie pożyczkę lub kredyt (prefinansowanie).