Instytucja Filmowa SILESIA FILM

ul. Górnicza 5, 40-008 Katowice

Dyrektor: Ewa Sadkowska

Zastępca Dyrektora: Anna Szrama

tel.: +48 32 206 88 61

fax: +48 32 259 83 88

e-mail: info@silesiafilm.com

strona www: www.silesiafilm.com

strona bip: https://silesiafilm.nowybip.pl/

KOSMOS Sokolska 66, Katowice www.kosmos.katowice.pl

RIALTO św. Jana 24, Katowice www.rialto.katowice.pl

ŚWIATOWID 3 Maja 7, Katowice www.swiatowid.katowice.pl

JANOSIK Sobieskiego 1, Żywiec www.kinojanosik.pl

BAŁTYK Londzina 13, Racibórz www.kinobaltyk.pl

FILMOTEKA ŚLĄSKA Sokolska 66, Katowice www.filmotekaslaska.pl

SILESIA FILM COMMISSION Górnicza 5, Katowice www.silesiafilmcommission.pl

 

Instytucja Filmowa SILESIA FILM to instytucja kultury realizująca zadania Województwa Śląskiego w dziedzinie promocji regionu poprzez rozwój i upowszechnianie kultury filmowej, a także ochronę dziedzictwa kinematografii śląskiej.

Instytucja zarządza i rozwija Śląski Fundusz Filmowy oraz prowadzi Silesia Film Commission. Dzięki tym narzędziom lokuje na terenie województwa śląskiego produkcje filmowe. Wspiera filmowców, zapewniając im pomoc organizacyjną i administracyjną podczas przygotowania i realizowania produkcji.

Filmoteka Śląska działająca w strukturze instytucji odpowiada za kinematograficzne dziedzictwo regionu; pozyskuje, gromadzi, kataloguje, opracowuje, rekonstruuje i cyfryzuje zbiory. Realizuje współpracę międzynarodową tak w ramach Grupy Wyszehradzkiej, a także Międzynarodowej Federacji Archiwów Filmowych, animuje międzysektorowe programy edukacyjne w dziedzinie kultury filmowej.

Na terenie województwa instytucja prowadzi sieć kin prezentujących repertuar o walorach artystycznych i społecznych. Są to należące do międzynarodowej sieci Europa Cinemas kina w Katowicach: Kinoteatr Rialto, Kino Światowid, Kino Kosmos, a także Kino Janosik w Żywcu oraz Kino Bałtyk w Raciborzu. Kina posiadają projektory cyfrowe, umożliwiające korzystanie z najnowszych technologii 4K i 3D. Wyróżnikiem kin na skalę ogólnopolską jest brak reklam emitowanych przed seansami.

Instytucja wspiera dystrybucję filmów na rynku ogólnopolskim – czyni to samodzielnie oraz we współpracy z krajowymi dystrybutorami. Dystrybucja samodzielna dotyczy przede wszystkim filmów dokumentalnych koprodukowanych przez SILESIĘ FILM – pozwala im zaistnieć w kinach na terenie całej Polski, tak zrzeszonych w sieci kin studyjnych i lokalnych, jak i domach kultury posiadających sale kinowe. Dystrybucja prowadzona we współpracy z firmami partnerskimi dotyczy rozpowszechniania wartościowych filmów dla dzieci starszych i młodzieży.

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

ul. Ligonia 46
40-037 Katowice
tel.: +48 (32) 20 78 888
e-mail: kancelaria@slaskie.pl

NIP: 9542260713
REGON: 276284638

Logo głównego BIP.
Logo województwa Śląskiego.
Powrót na początek strony