Instytucja Kultury Ars Cameralis Silesiae Superioris - Górnośląski Festiwal Sztuki Kameralnej

ul. Ligonia 7, 40-036 Katowice

Dyrektor: Marek Zieliński
tel.: +48 (32) 25 70 601
e-mail: info@cameralis.art.pl
strona www: www.cameralis.art.pl   www.arscameralisfestiwal.pl 
strona bip: www.bip-slaskie.pl/cameralis/

 


Instytucja Kultury Ars Cameralis istnieje od 1994 roku., jej podstawowymi polami działalności są organizacja corocznego Górnośląskiego Festiwalu Sztuki Kameralnej (Festiwal Ars Cameralis) oraz promocja śląskiej kultury i sztuki w Polsce i zagranicą.
Festiwal Ars Cameralis organizowany przez Instytucję od wielu lat przyciąga na Górny Śląsk zarówno artystów wybitnych o ugruntowanej pozycji, jak i młodych, utalentowanych, jeszcze niedostatecznie znanych szerszemu gronu odbiorców. Podczas dwudziestu sześciu edycji Festiwalu wystąpili m.in. Kronos Quartet, Vaclav Havel, Jaromir Nohavica, Witold Szalonek, Henryk Mikołaj Górecki, Emma Kirkby, AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy, Piotr Anderszewski, Philippe Jarousky, Il Giardino Harmonico, Venice Baroque Orchestra, Jane Birkin, Laurie Anderson, Emir Kusturica, John Cale, Oksana Zabużko, Eleanor Catton czy Vashti Bunyan. Odbyły się również pokazy spektakli i wystawy m.in. Davida Lyncha, Zofii Rydet, Pawła Althamera, Lecha Majewskiego, Krystiana Lupy, Zbigniewa Rybczyńskiego, Jake'a i Dinosa Chapmanów, Kishina Shinoyamy, Rolanda Topora, Hansa Bellmera czy Pabla Picassa.
Odkrywanie nowych zjawisk, trendów i talentów stało się jedną z misji Instytucji Kultury Ars Cameralis także na polu kolejnej istotnej formy działalności - promocji kultury i sztuki Województwa Śląskiego poza granicami. Najbardziej spektakularnym przejawem tych działań była prezentacja dorobku Województwa na Światowej Wystawie EXPO w Hanowerze i w Saragossie oraz podczas Dni Województwa Śląskiego w Północnej Nadrenii-Westfalii, Bratysławie, Wiedniu, Dreźnie, Budapeszcie, Göteborgu, Miszkolcu, Berlinie czy podczas Tygodnia Artystycznego w Beloeil. Instytucja organizowała również wystawy i projekty promujące artystów pochodzących ze Śląska (by wymienić tylko wystawy w Mediolanie czy podczas Weneckiego Biennale, a także w Muzeum Sztuki Współczesnej MoMA w Nowym Jorku) oraz prezentację regionu Północnej Nadrenii-Westfalii na Górnym Śląsku. Instytucja Kultury Ars Cameralis stale współpracuje także z rozpoznawalnymi i cenionymi śląskimi festiwalami o randze międzynarodowej: OFF Festivalem i Tauron Nowa Muzyka.
Od 2013 roku Instytucja Kultury Ars Cameralis aktywnie włącza się w organizację Industriady – Święta Szlaku Zabytków Techniki, realizując projekty multimedialne w ramach Rozruchu Maszyn czy Finału. Wydarzenia te odbyły się do tej pory w Katowicach, Czeladzi i Gliwicach.
Instytucja Kultury Ars Cameralis była także partnerem projektu TOOL QUIZ współfinansowanego przez UE w ramach programu INTERREG IVC, reprezentując Województwo Śląskie w projekcie międzyregionalnym. Instytucja przez trzy lata uczestniczyła w procesie identyfikacji na poziomie europejskim najlepszych dobrych praktyk w dziedzinie kreatywnej.

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

ul. Ligonia 46
40-037 Katowice
tel.: +48 (32) 20 78 888
e-mail: kancelaria@slaskie.pl

NIP: 9542260713
REGON: 276284638

Logo głównego BIP.
Logo województwa Śląskiego.
Powrót na początek strony