Muzeum Górnośląskie

Pl. Jana III Sobieskiego 2, 41-902 Bytom

Dyrektor: Iwona Mohl

tel.: +48 (32) 281 82 94
fax: +48 (32) 281 82 94
e-mail: sekretariat@muzeum.bytom.pl
strona www: www.muzeum.bytom.pl
strona bip: bip.muzeum.bytom.pl
 
Muzeum Górnośląskie, którego początki sięgają 1910 roku, od ponad wieku gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz dzieła sztuki.
Placówka realizuje program naukowy, wystawienniczy, edukacyjny i wydawniczy. Poza ekspozycjami stałymi – etnograficzną, przyrodniczą i Galerią Malarstwa Polskiego – organizowane są liczne wystawy czasowe, umożliwiające odbiorcom bezpośredni kontakt z wytworami rąk ludzkich, jak również skarbami natury. Muzeum posiada także specjalistyczną bibliotekę, w której zgromadzono ponad 60 tysięcy woluminów.
Zbiory prezentowane są w dwóch budynkach o wyjątkowej architekturze. Gmach główny, zlokalizowany przy pl. Jana III Sobieskiego 2, modernistyczny budynek projektu A. Stütza i H. Hettlera, został wzniesiony w latach 1929–1930. Drugi, przy ul. W. Korfantego 34, z końca XIX wieku,  był uprzednio siedzibą starostwa powiatu bytomskiego. To w nim znajdują się Sala Kolumnowa i Sala Gorczyckiego – reprezentacyjna aula nazwana imieniem wybitnego bytomskiego kompozytora barokowego.
Muzeum Górnośląskie prowadzi programy badawcze, takie jak na przykład „Współczesna obrzędowość doroczna”, „Sztuka polska z lat 1981–1989”, „Kultura łużycka na Górnym Śląsku”, „Historia Bytomia”, „Okres powstań śląskich i plebiscytu na Górnym Śląsku”, „Historia obozów jenieckich na Śląsku”, „Historia oświaty i wychowania na Górnym Śląsku”, „Historia medycyny i farmacji”, „Kresy w fotografii”, „Praca oświatowa i opiekuńcza zgromadzeń żeńskich na Kresach Wschodnich”, „Weksylologia w zbiorach Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu” oraz liczne badania entomologiczne i ornitologiczne. Od 1962 roku instytucja wydaje „Rocznik Muzeum Górnośląskiego” (serie: Archeologia, Historia i Przyroda).
W ostatnich latach Muzeum Górnośląskie otrzymało nagrody oraz wyróżnienia Marszałka Województwa Śląskiego za Wydarzenie Muzealne Roku (w 2016 roku za ekspozycję „Dar Samuela Hirscha”) oraz znalazło się wśród laureatów Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla. Jest też laureatem nagrody „Słoneczniki 2016” za najbardziej rozwojową inicjatywę edukacyjną dla dzieci w wieku do 14 lat za „Śląską Demonologię dla odważnych”. Placówka została uhonorowana również przez Uniwersytet Śląski w Katowicach nagrodą „Praktykodawca Roku Województwa Śląskiego 2016” za przygotowane i przeprowadzone praktyki dla studentów Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska, co podkreśla dokonania Muzeum w obszarze zarządzania zasobami ludzkimi. Muzeum zostało także poddane ocenie parametrycznej jako jednostka naukowa przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego i otrzymało kategorię C.

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

ul. Ligonia 46
40-037 Katowice
tel.: +48 (32) 20 78 888
e-mail: kancelaria@slaskie.pl

NIP: 9542260713
REGON: 276284638

Logo głównego BIP.
Logo województwa Śląskiego.
Powrót na początek strony