Najczęściej czytane artykuły
Muzeum Górnośląskie
Pl. Jana III Sobieskiego 2, 41-902 Bytom
Dyrektor: Iwona Mohl
Zastępca dyrektora: Anna Wandzik
tel.: +48 (32) 281 82 94
fax: +48 (32) 281 82 94
e-mail: sekretariat@muzeum.bytom.pl
strona www: www.muzeum.bytom.pl
strona bip: muzeumgornoslaskie-bip.slaskie.pl
Muzeum Górnośląskie, którego początki sięgają 1910 roku, od ponad wieku gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz dzieła sztuki w ramach Galerii Malarstwa Polskiego, w tym cenną kolekcję współczesnej sztuki polskiej.
Placówka realizuje program naukowy, wystawienniczy, edukacyjny i wydawniczy. Poza ekspozycjami stałymi – etnograficzną, przyrodniczą i Galerią Malarstwa Polskiego – organizowane są liczne wystawy czasowe, umożliwiające odbiorcom bezpośredni kontakt z wytworami rąk ludzkich, jak również skarbami natury. Muzeum posiada także specjalistyczną bibliotekę, w której zgromadzono ponad 60 tysięcy woluminów.
Zbiory prezentowane są w dwóch budynkach o wyjątkowej architekturze. Gmach główny, zlokalizowany przy pl. Jana III Sobieskiego 2, modernistyczny budynek projektu A. Stütza i H. Hettlera, został wzniesiony w latach 1929–1930. Drugi, przy ul. W. Korfantego 34, z końca XIX wieku, był uprzednio siedzibą starostwa powiatu bytomskiego. To w nim znajdują się Sala Kolumnowa i Sala Gorczyckiego – reprezentacyjna aula nazwana imieniem wybitnego bytomskiego kompozytora barokowego.
Muzeum Górnośląskie prowadzi programy badawcze w dziedzinach związanych z działalnością statutową , takie jak na przykład „Współczesna obrzędowość doroczna”, „Sztuka polska z lat 1981–1989”, „Kultura łużycka na Górnym Śląsku”, „Historia Bytomia”, „Okres powstań śląskich i plebiscytu na Górnym Śląsku”, „Historia obozów jenieckich na Śląsku”, „Historia oświaty i wychowania na Górnym Śląsku”, „Historia medycyny i farmacji”, „Kresy w fotografii”, „Praca oświatowa i opiekuńcza zgromadzeń żeńskich na Kresach Wschodnich”, „Weksylologia w zbiorach Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu” oraz liczne badania entomologiczne i ornitologiczne. Od 1962 roku instytucja wydaje „Rocznik Muzeum Górnośląskiego” (serie: Archeologia, Historia i Przyroda).
Muzeum jest organizatorem ogólnopolskiego konkursu „Obraz a słowo. Literacki opis dzieła malarskiego”, konkursu „Górnośląskie kroszonki” oraz w 2020 r. programu „Pogotowie kulturalne”, którego celem było umożliwienie dostępu do kultury osobom z chorobą nowotworową, którzy z przyczyn zdrowotnych nie mogą uczestniczyć w życiu kulturalnym na co dzień. Program realizowany był w partnerstwie z Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Katowicach oraz Śląskim Towarzystwem Muzycznym.
W ostatnich latach Muzeum Górnośląskie otrzymało nagrody oraz wyróżnienia Marszałka Województwa Śląskiego za Wydarzenie Muzealne Roku w obszarze wystawienniczym, wydawniczym oraz edukacyjnym oraz znalazło się wśród laureatów Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku „Sybilla”. Jest też laureatem nagrody „Słoneczniki 2016” za najbardziej rozwojową inicjatywę edukacyjną dla dzieci w wieku do 14 lat za „Śląską Demonologię dla odważnych”. Placówka została uhonorowana również przez Uniwersytet Śląski w Katowicach nagrodą „Praktykodawca Roku Województwa Śląskiego 2016” za przygotowane i przeprowadzone praktyki dla studentów Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska, co podkreśla dokonania Muzeum w obszarze zarządzania zasobami ludzkimi. Muzeum zostało także poddane ocenie parametrycznej jako jednostka naukowa przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego i otrzymało kategorię C.