Najczęściej czytane artykuły
Muzeum Zamkowe w Pszczynie
ul. Brama Wybrańców 1, 43-200 Pszczyna
Dyrektor: Maciej Kluss
tel.: +48 (32) 21 03 037
fax: +48 (32) 44 90 333
e-mail: kancelaria@zamek-pszczyna.pl
strona www: www.zamek-pszczyna.pl
strona bip: www.bip-slaskie.pl/muzzam/
Muzeum otwarto 9 maja 1946 roku. W czasie kilkudziesięciu lat istnienia Muzeum prezentowano
w nim m.in. wnętrza mieszkalne i ich historię od renesansu po schyłek XIX stulecia. W latach 90. rozpoczęta została rekonstrukcja wnętrz zamkowych według stanu z początku XX stulecia, dzięki czemu zrekonstruowane zostały m.in. Apartament cesarza Wilhelma II, Apartamenty prywatne pary książęcej, pokoje gościnne, Westybul z reprezentacyjną klatką schodową, Biblioteka, Salon wielki, galerie I i II piętra.
Placówka otrzymała nagrodę EUROPA NOSTRA - 1995 "za pieczołowite odtworzenie wnętrz zamku
z ich wyposażeniem, oparte na wnikliwych historycznych badaniach, które przywróciły blask początku XX wieku".
Oprócz wystawy historycznych wnętrz dawnej rezydencji książęcej w Muzeum oglądać można inne wystawy stałe, takie jak: Zbrojownia, Gabinet miniatur, Znane i nieznane, Daisy von Pless: Szczęśliwe lata.
Na uwagę zasługuje wpisana na stałe w życie Muzeum, ciesząca się ogromną popularnością i frekwencją słuchaczy działalność koncertowa, w ramach której odbywają się m.in. Koncerty Noworoczne, grudniowe Koncerty Świąteczne oraz październikowe koncerty pt. „Wieczory u Telemanna”. W 2001 r. Muzeum otrzymało przyznaną przez miasto Magdeburg Nagrodę im. Georga Philippa Telemanna za zasługi w pielęgnowaniu pamięci o wybitnym kompozytorze.
Od kilku lat zwiedzający mogą też podziwiać użytkowane przez Muzeum odrestaurowane Stajnie Książęce należące niegdyś do kompleksu zamkowego. W ich skład, prócz powstałych w XIX w. stajni wchodzą także pochodząca z tego samego okresu wozownia, młyn oraz garaże z początku XX w. Dziś mieszczą się w nich wystawy stałe i czasowe, biblioteka multimedialna oraz pracownie konserwatorskie.
W lipcu 2018 r., Skarb Państwa reprezentowany przez Starostę Pszczyńskiego przekazał na własność Muzeum Zamkowemu w Pszczynie Zameczek Myśliwski Promnice. Zameczek stanowił część majątku należącego do ostatnich książąt pszczyńskich z rodziny Hochbergów. Wzniesiony w 1861 r., po pożarze w 1868 r. został odbudowany i w tym kształcie istnieje do czasów współczesnych.