Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego

ul. Rynek 10, 40-003 Katowice

Dyrektor: Robert Talarczyk

Zastępca Dyrektora: Bogusław Jasiok

tel.: +48 (32) 25 87 251

fax: +48 (32) 25 98 976

e-mail: teatrslaski@teatrslaski.art.pl

strona www: www.teatrslaski.art.pl

strona bip: https://biuletyn.teatrslaski.art.pl/

 

Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach jest największą sceną teatralną na Górnym Śląsku, a jego siedziba mieści się w zabytkowym gmachu otwartym w 1907 roku. Teatr prezentuje dorobek polskiej i światowej literatury, zarówno klasycznej, jak i współczesnej.

Z Teatrem współpracowali wybitni artyści teatru, m.in. Bronisław Dąbrowski, Tadeusz Kantor, Józef Szajna, Jerzy Jarocki, Kazimierz Kutz, Maciej Wojtyszko, Franciszek Starowieyski, Wiesław Lange, Barbara Ptak, Jerzy Moskal, Nikołaj Kolada, Ewelina Marciniak, Maja Kleczewska.

Teatr posiada trzy sceny: Dużą Scenę, Scenę Kameralną działającą od w 1981 roku oraz Scenę w Malarni, utworzoną w listopadzie 1992 roku w siedzibie dawnej loży masońskiej i otwartą  po rewitalizacji w 2012 roku.

Na publiczność w każdym miesiącu czeka ponad 30 różnych propozycji: spektakli, koncertów, dyskusji, wystaw, pokazów, warsztatów czy spotkań. Ponadto Teatr otwarty jest na międzynarodową współpracę, w Katowicach odbywają się wydarzenia w cyklu „Europa w Śląskim” - prezentacje ciekawych spektakli europejskich scen. W ostatnich latach Teatr przedstawiał swoje spektakle na scenach Europy, m.in. w Paryżu, Madrycie, Budapeszcie, Turynie, Cluj-Napoca, Târgu Mureș, Koszycach, Ostrawie, Düren i we Lwowie. Prapremiery miały tu dramaty podejmujące tematykę regionalną w cyklu „Śląsk, święty Śląsk przeklęty” (m.in. „Piąta strona świata”, „Skazany na bluesa”, czy „Czarny ogród”).

W strukturze teatru od ponad dekady działa Szkoła Aktorska oraz prowadzone są regularne działania edukacyjne. Teatr Śląski jest także od lat współorganizatorem Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje”. Od 2013 roku realizowany jest tu ponad to innowacyjny projekt „KatoDebiut”, który zakłada realizację profesjonalnego przedstawienia teatralnego przez debiutujących twórców, wyłanianych w konkursie. Teatr ma w ofercie spektakle z napisami po angielsku czy tłumaczone na język migowy.

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

ul. Ligonia 46
40-037 Katowice
tel.: +48 (32) 20 78 888
e-mail: kancelaria@slaskie.pl

NIP: 9542260713
REGON: 276284638

Logo głównego BIP.
Logo województwa Śląskiego.
Powrót na początek strony