Najczęściej czytane artykuły
Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku
Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku
ul. Ignacego Mościckiego 3, 44-273 Rybnik
Dyrektor: Marek Gołosz
Tel.: +48 (32) 4407 920
e-mail: kontakt@kopalniaignacy.pl
strona www: kopalniaignacy.pl
strona bip: https://kopalniaignacy.bip.gov.pl
Zabytkowa Kopalnia Ignacy jest instytucją kultury samorządów Miasta Rybnika od 2021 roku i Województwa Śląskiego od 2024 r. Instytucja działa w oparciu o ustawę o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej oraz statut nadany uchwałą nr 1265/LXXII/2023 Rady Miasta Rybnika z dnia 21 grudnia 2023 r. w sprawie nadania statutu Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku. Wpisana jest do Rejestr Instytucji Kultury, dla których organizatorem jest Miasto Rybnik pod nr 8/99 z 15.04.2021 r.
Zabytkowa Kopalnia Ignacy realizuje zadania związane z prowadzeniem działalności kulturalnej, w tym upowszechnianiem dziedzictwa kultury przemysłowej ze szczególnym uwzględnieniem obszaru dawnego Rybnickiego Okręgu Węglowego. Jej siedziba znajduje się na terenie kompleksu budynków dawnej kopalni węgla kamiennego „Ignacy” (wcześniej „Hoym”) w Rybniku, w dzielnicy Niewiadom. Obiekt wpisany jest do rejestru zabytków pod nr A/165/05 na podstawie decyzji Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków nr K-RD-KL/4160/8760/293/05 z 30 grudnia 2005 r.
Do zadań Kopalni należy edukacja kulturalna i naukowa oraz wychowanie przez sztukę, rozpoznawanie, rozbudzanie i zaspokajanie potrzeb kulturalnych, organizowanie wystaw, konkursów, koncertów, imprez plenerowych, przeglądów, festiwali oraz innych cyklicznych imprez artystycznych, ze szczególnym uwzględnieniem lokalnego i regionalnego dziedzictwa kulturowego i kultury przemysłowej, prowadzenie działalności informacyjnej i wydawniczej w dziedzinie kultury, sztuki i ochrony dziedzictwa kulturowego, konserwacja i ochrona zabytkowej substancji dawnej Kopalni Ignacy oraz gromadzenie eksponatów, podejmowanie działań związanych z zachowaniem i rewitalizacją obiektów oraz obszarów poprzemysłowych, nabywanie dóbr kultury (zabytków i materiałów dokumentacyjnych), a także pozyskiwania zbiorów drogą badań terenowych, zapewnienie właściwych warunków zwiedzania i korzystania z zabytków i zbiorów, do których tytuł posiada Kopalnia, prowadzenie badań i dokumentowanie dziedzictwa przemysłowego na potrzeby turystyki kulturowej, prowadzenie zajęć rekreacyjno-ruchowych, udzielanie informacji w zakresie atrakcji turystycznych, kulturalnych, społecznych, organizowanych wydarzeń.