Ponowne wykorzystywanie informacji sektora publicznego

Katalog usług Inne
Ogólny opis

Ponowne wykorzystywanie informacji sektora publicznego to wykorzystywanie przez osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej informacji sektora publicznego w jakimkolwiek celu.

Zasady i tryb udostępniania i przekazywania informacji sektora publicznego w celu ponownego wykorzystywania określa ustawa z dnia 11 sierpnia 2021 r. o otwartych danych i ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego.

Ponownemu wykorzystywaniu podlega informacja sektora publicznego:

  • udostępniona na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego;
  • przekazana na wniosek o ponowne wykorzystywanie informacji sektora publicznego.

Wniosek o ponowne wykorzystywanie wnosi się w przypadkach, gdy informacja sektora publicznego:

  • nie została udostępniona w Biuletynie Informacji Publicznej lub w portalu danych,
  • została udostępniona w sposób inny niż w Biuletynie Informacji Publicznej lub w portalu danych, i nie zostały określone warunki ponownego wykorzystywania lub opłaty za ponowne wykorzystywanie albo nie poinformowano o braku takich warunków lub opłat;
  • będzie wykorzystywana na warunkach innych niż zostały dla tej informacji określone;
  • została udostępniona lub przekazana na podstawie innych ustaw określających zasady i tryb dostępu do informacji będących informacjami sektora publicznego.

Warunki ponownego wykorzystywania informacji sektora publicznego udostępnianych na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

  1. Jeżeli dla danej informacji sektora publicznego, udostępnionej w BIP Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, nie zostały określone inne warunki ponownego wykorzystywania informacji, osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej zobowiązane są do:
    • poinformowania o źródle, czasie wytworzenia i pozyskania informacji publicznej z BIP;
    • poinformowania o przetworzeniu informacji sektora publicznego ponownie wykorzystywanej,
  2. W zakresie informacji udostępnionej w BIP, zawierającej dane osobowe, przy ponownym wykorzystywaniu nie jest dozwolona zmiana celu przetwarzania – takie dane osobowe powinny być wykorzystywane tylko w celu w jakim zostały ujawnione, czyli informowania o sprawach publicznych. W szczególności zakazane jest wykorzystywanie ujawnionych danych osobowych do celów marketingowych.
  3. Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego określa warunki ponownego wykorzystywania informacji sektora publicznego, mających cechy utworu lub przedmiotu praw pokrewnych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych lub stanowiących bazę danych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych lub objętych prawami do odmiany roślin w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin, do których przysługują mu prawa. W przypadku informacji sektora publicznego, mających cechy utworu, należy poinformować o nazwisku, imieniu lub pseudonimie twórcy lub artysty wykonawcy, jeżeli jest znany.

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego nie ponosi odpowiedzialności za ponowne wykorzystywanie udostępnionej informacji sektora publicznego w sposób naruszający obowiązujący porządek prawny, w tym za jej przetworzenie, dalsze udostępnianie i wykorzystywanie.

Wymagane dokumenty

Brak prawnie obowiązujących formularzy wniosków o ponowne wykorzystywanie informacji sektora publicznego.

Wniosek winien zawierać następujące dane:

  • nazwę podmiotu zobowiązanego;
  • informacje o wnioskodawcy: imię i nazwisko, albo nazwę oraz adres do dostarczenia odpowiedzi do wnioskodawcy albo pełnomocnika wnioskodawcy w sposób lub formie wskazanych we wniosku;
  • wskazanie informacji sektora publicznego, która będzie ponownie wykorzystywana, a jeżeli już jest udostępniona lub przekazana, warunki, na jakich ma być ponownie wykorzystywana, oraz źródło udostępnienia lub przekazania;
  • wskazanie celu ponownego wykorzystywania, w tym określenie rodzaju działalności, w której informacje sektora publicznego będą ponownie wykorzystywane, w szczególności wskazanie dóbr, produktów lub usług;
  • wskazanie formy przygotowania informacji sektora publicznego, a w przypadku postaci elektronicznej, także wskazanie formatu danych;
  • wskazanie sposobu przekazania informacji sektora publicznego, o ile nie została udostępniona lub przekazana w inny sposób, albo sposobu dostępu do informacji gromadzonych w systemie teleinformatycznym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

Jeżeli wniosek dotyczy umożliwienia ponownego wykorzystywania w sposób stały i bezpośredni w czasie rzeczywistym, informacji sektora publicznego gromadzonych i przechowywanych w systemie teleinformatycznym, należy wskazać sposób i okres przez który Urząd Marszałkowski będzie umożliwiał ponowne wykorzystywanie informacji w ww. sposób.

W przypadku niespełnienia warunków formalnych wniosku wzywa się wnioskodawcę do usunięcia braków formalnych, wraz z pouczeniem, że ich nieusunięcie w terminie 7 dni od dnia otrzymania wezwania spowoduje pozostawienie wniosku bez rozpoznania.  

Sposób dostarczania dokumentów

Wnioski mogą być wnoszone w wersji papierowej albo elektronicznej:

Wniosek może być złożony za pomocą:

1. poczty elektronicznej pod adresem: kancelaria@slaskie.pl,

2 .korespondencji elektronicznej pod adres:

  • skrytki ePUAP: /UMWSL/skrytka
  • skrzynki e-doręczeń: AE:PL-55754-97181-CHDVR-19

3. poczty tradycyjnej pod adresem:
Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego
Ligonia 46, 40-037 Katowice

4. osobiście w siedzibie Urzędu w godzinach 7:30-15:30
(Kancelaria ogólna pok. 164).

    Miejsce złożenia dokumentów w Urzędzie

    Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego
    Ligonia 46, 40-037 Katowice

    Kancelaria ogólna, pok. 164.

    Opłaty

    Informacja sektora publicznego wytworzona w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego jest udostępniana lub przekazywana w celu ponownego wykorzystywania co do zasady bezpłatnie.

    Zgodnie z art. 18 ust. 1 i 2 ustawy Urząd Marszałkowski może nałożyć opłatę za ponowne wykorzystywanie jeżeli przygotowanie lub przekazanie informacji w sposób lub w formie wskazanych we wniosku o ponowne wykorzystywanie wymaga poniesienia dodatkowych kosztów.

    Ustalając wysokość opłaty uwzględnia się koszty przygotowania lub przekazania informacji sektora publicznego w określony sposób i w określonej formie, a także inne czynniki, które były brane pod uwagę przy rozpatrywaniu wniosków o ponowne wykorzystywanie, które mogą mieć wpływ na koszt lub czas przygotowania lub przekazania informacji. Wysokość opłaty nie może przekroczyć sumy kosztów poniesionych bezpośrednio w celu przygotowania lub przekazania informacji sektora publicznego w celu ponownego wykorzystywania w określony sposób lub w określonej formie.

    W przypadku umożliwienia ponownego wykorzystywania w sposób stały i bezpośredni w czasie rzeczywistym, informacji sektora publicznego gromadzonych i przechowywanych w systemie teleinformatycznym uwzględnia się koszty wynikające z dostosowania systemu teleinformatycznego oraz warunków technicznych i organizacyjnych do realizacji wniosku o ponowne wykorzystywanie.

    Terminy i sposób załatwienia sprawy

    Wniosek rozpatruje się bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie 14 dni od dnia otrzymania wniosku. W przypadku braku możliwości rozpatrzenia wniosku w terminie 14 dni Urząd Marszałkowski zawiadamia w tym terminie wnioskodawcę o przyczynach opóźnienia oraz o terminie, w jakim rozpatrzy wniosek, nie dłuższym jednak niż 2 miesiące od dania złożenia tego wniosku.

    Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego po rozpatrzeniu wniosku:

    • przekazuje informację sektora publicznego w celu ponownego wykorzystywania bez określania warunków ponownego wykorzystywania;
    • informuje o braku informacji sektora publicznego wskazanych we wniosku;
    • informuje o braku warunków ponownego wykorzystywania w przypadku posiadania informacji sektora publicznego przez wnioskodawcę;
    • składa ofertę zawierającą warunki ponownego wykorzystywania lub informację o wysokości opłat za ponowne wykorzystywanie;
    • informuje  o przyczynach braku możliwości przekazania informacji sektora publicznego i wskazuje, w jaki sposób lub formie informacje sektora publicznego mogą zostać przekazane (dot. wniosków, których realizacja spowoduje konieczność podjęcia przez Urząd nieproporcjonalnych działań przekraczających proste czynności);
    • odmawia, w drodze decyzji, wyrażenia zgody na ponowne wykorzystywanie informacji sektora publicznego.

    Wnioskodawca, który otrzymał ofertę, może w terminie 14 dni od dnia otrzymania oferty złożyć sprzeciw z powodu naruszenia przepisów ustawy albo zawiadomić Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego o przyjęciu oferty. Brak zawiadomienia o przyjęciu oferty w terminie 14 dni od dnia otrzymania oferty jest równoznaczny z wycofaniem wniosku. W przypadku otrzymania sprzeciwu Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, w drodze decyzji, rozstrzyga o warunkach ponownego wykorzystywania lub o wysokości opłat za ponowne wykorzystywanie.

    Tryb odwoławczy
    1. Do decyzji o odmowie wyrażenia zgody na ponowne wykorzystywanie informacji sektora publicznego oraz do decyzji o warunkach ponownego wykorzystywania lub o wysokości opłat za ponowne wykorzystywanie stosuje się przepisy ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego.
    2. Do skarg rozpatrywanych w postępowaniach o ponowne wykorzystywanie stosuje się przepisy ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, z tym że:
      • przekazanie akt i odpowiedzi na skargę następuje w terminie 15 dni od dnia otrzymania skargi;
      • skargę rozpatruje się w terminie 30 dni od dnia otrzymania akt wraz z odpowiedzią na skargę.
    3. Organem odwoławczym od decyzji o odmowie wyrażenia zgody na ponowne wykorzystywanie informacji sektora publicznego oraz od decyzji o warunkach ponownego wykorzystywania lub o wysokości opłat za ponowne wykorzystywanie jest minister właściwy ds. informatyzacji.
    Informacje na temat przebiegu sprawy

    Wszelkie informacje na temat przebiegu sprawy można uzyskać kontaktując się bezpośrednio z Departamentem Organizacji Urzędu pod numerem (32) 20 78 563 lub drogą elektroniczną na adres skrzynki e-mail: or@slaskie.pl

    Podstawa prawna

    Ustawa z dnia 11 sierpnia 2021 r. o otwartych danych i ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego (Dz. U. z 2021 r. poz. 1641).

    Przetwarzanie danych osobowych

     Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia UE o ochronie danych osobowych nr 2016/679 (zwanego dalej „rozporządzeniem”) informujemy, iż:

    1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Marszałek Województwa Śląskiego, z siedzibą przy ul. Ligonia 46, 40-037 Katowice, adres email: kancelaria@slaskie.pl, strona internetowa: bip.slaskie.pl
    2. Została wyznaczona osoba do kontaktu w sprawie przetwarzania danych osobowych, adres email: daneosobowe@slaskie.pl.
    3. Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane w celu udostępnienia informacji sektora publicznego do ponownego wykorzystywania, prowadzenia rejestru wniosków w przedmiotowym zakresie w związku z koniecznością nadzorowania terminowości udostępniania informacji oraz prowadzenia archiwizacji dokumentacji.
      Podstawą prawną przetwarzania danych osobowych jest obowiązek prawny ciążący na administratorze, wynikający z art. 39  ustawy z dnia 11.08.2021 r. o otwartych danych i ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego oraz art. 63 ustawy z dnia 14.06.1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (art. 6 ust. 1 lit c rozporządzenia).
    4. Pani/Pana dane osobowe będą ujawniane osobom upoważnionym przez administratora danych osobowych, podmiotom upoważnionym na podstawie przepisów prawa, operatorowi pocztowemu lub kurierowi (w przypadku korespondencji papierowej).
    5. Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres wynikający z przepisów prawa dot. archiwizacji, tj. co najmniej 5 lat licząc od dnia 1 stycznia roku następującego po roku zakończenia sprawy.
    6. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
    7. Podanie danych osobowych jest wymogiem ustawowym. Podanie danych jest obowiązkowe a konsekwencją niepodania danych osobowych będzie brak możliwości realizacji wniosku.
    8. Pani/Pana dane osobowe nie będą wykorzystywane do zautomatyzowanego podejmowania decyzji ani profilowania, o którym mowa w art. 22 rozporządzenia.
    Karta usługi w ePUAP

     link: karta ePUAPusługi w serwisie 

    Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

    ul. Ligonia 46
    40-037 Katowice
    tel.: +48 (32) 20 78 888
    e-mail: kancelaria@slaskie.pl

    NIP Województwa (rozliczenia): 9542770064  
    NIP Urzędu (spr. pracownicze): 9542260713

    REGON: 276284638

    Strona internetowa Województwa Śląskiego: slaskie.pl

    Logo głównego BIP.
    Powrót na początek strony