Menu

Uchwała Sejmiku nr I/11/19/1999 z dnia 1999-08-30

Data ogłoszenia 1999-08-30
W sprawie zasad i trybu umarzania wierzytelności wojewódzkich samorządowych jednostek organizacyjnych z tytułu należności pieniężnych,do których nie stosuje się przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa, udzielania innych ulg w spłacaniu
Na podstawie
art. 18 pkt. 20 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 roku
o samorządzie województwa
(Dz. U. z 1998 roku, Nr 91, poz.576 z późn. zm.)
oraz art. 34 a ustawy z dnia 26 listopada 1998 roku o finansach publicznych
(Dz. U. z 1998 roku, Nr 155, poz.1014 z późn. zm.)
§ 1


Zasady i tryb umarzania wierzytelności samorządowych jednostek organizacyjnych Województwa Śląskiego z tytułu należności pieniężnych, do których nie stosuje się przepisów ustawy - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r., nr 137, poz. 926 z późn. zm.) oraz udzielania innych ulg w spłacaniu tych należności, stanowiące załącznik nr 1 do uchwały.

§ 2


Wskazać następujące organy uprawnione do umarzania, rozkładania na raty, odraczania terminów płatności należności pieniężnych:

1. Zarząd Województwa - powyżej 2 - krotnego przeciętnego wynagrodzenia, określonego w załączniku nr 1 do niniejszej uchwały, dla roku poprzedzającego umorzenie, rozłożenie na raty, odroczenie terminów płatności - w stosunku do jednego dłużnika rocznie.

2. Dyrektorzy wojewódzkich samorządowych jednostek organizacyjnych - do wysokości 2 - krotnego przeciętnego wynagrodzenia, określonego w załączniku nr 1 do niniejszej uchwały, dla roku poprzedzającego umorzenie, rozłożenie na raty, odroczenie terminów płatności w stosunku do jednego dłużnika rocznie.

§ 3


Wykonanie uchwały powierzyć Zarządowi Województwa Śląskiego.

§ 4


Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Ryszard Ostrowski
Przewodniczący Sejmiku
Województwa Śląskiego

Załącznik nr 1
do uchwały Sejmiku
Województwa Śląskiego
Nr I/11/19/99 z dnia 30 sierpnia 1999 roku


Zasady i tryb umarzania wierzytelności wojewódzkich samorządowych jednostek organizacyjnych z tytułu należności pieniężnych oraz udzielania innych ulg w spłacaniu tych należności, do których nie stosuje się przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa

 

1. Ilekroć w uchwale i w załączniku jest mowa o:

1/ decyzji - rozumie się przez to wyrażone na piśmie oświadczenie woli uprawnionego organu w sprawie umorzenia należności pieniężnej, odroczenia terminu zapłaty lub rozłożenia jej na raty. Zarząd Województwa podejmie w tym przedmiocie uchwałę.

2/ należności - rozumie się przez to należność pieniężną (należność główną) przypadającą od jednego dłużnika warz z należnymi odsetkami i kosztami dochodzenia należności (należności uboczne) według stanu w chwili podejmowania decyzji, a jeżeli należność główna zastała zapłacona i pozostały do zapłaty odsetki i koszty - sumę tych należności ubocznych,

3/ przeciętnym wynagrodzeniu - rozumie się przez to kwotę wynagrodzenia miesięcznego określoną w obwieszczeniu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w celu naliczenia odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, dla roku poprzedzającego rok wydania decyzji o której mowa w pkt. 1.

4/ organie uprawnionym - rozumie się przez to dyrektora wojewódzkiej samorządowej jednostki organizacyjnej lub Zarząd Województwa, zgodnie z uchwałą Sejmiku Województwa Śląskiego wskazującą ten organ w zależności od wysokości zadłużenia.


2. Należność może zostać umorzona w całości lub w części, jeżeli:

1/ należności nie ściągnięto w toku zakończonego postępowania likwidacyjnego lub upadłościowego,
2/ nie można ustalić dłużnika,
3/ dłużnik zmarł,
4/ ściągnięcie należności zagraża ważnym interesom dłużnika, a w szczególności jego egzystencji,
5/ zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że w postępowaniu egzekucyjnym nie uzyska się kwoty wyższej od kosztów dochodzenia i egzekucji tej należności, lub postępowanie egzekucyjne okazało się nieskuteczne,
6/ należność główna jest mniejsza lub równa podwójnej kwocie najniższego wpisu sądowego od pozwu.


3. Umorzenie w przypadkach określonych w pkt 2 ppkt 1, 4, 5, może nastąpić na wniosek dłużnika, a w przypadkach określonych w pkt 2 ppkt 2, 3, 5, i 6 - również z urzędu.

4. W przypadkach uzasadnionych względami społecznymi lub gospodarczymi organ uprawniony, na wniosek dłużnika, może odroczyć termin zapłaty całości lub części należności lub rozłożyć płatność całości lub części należności na raty, biorąc pod uwagę możliwości płatnicze dłużnika oraz uzasadniony interes jednostki.

5. Organ właściwy do umarzania wierzytelności jest również uprawniony do umarzania odsetek oraz innych należności ubocznych.

6. Umorzenie należności pieniężnej, za którą odpowiada solidarnie więcej niż jeden dłużnik, może nastąpić, gdy okoliczności uzasadniające umorzenie zachodzą co do wszystkich zobowiązanych.

7. Należność główna z tytułu odszkodowania za zagarnięcie mienia społecznego nie może być umorzona przed upływem 10 lat od daty popełnienia tego przestępstwa, chyba że zachodzą okoliczności określone w pkt 2. ppkt 3.

8. Umorzenie należności głównej pociąga za sobą umorzenie należności ubocznych. Jeżeli umorzenie dotyczy części należności głównej, w odpowiednim stosunku do tej należności podlegają umorzeniu należności uboczne.

9. Okres odroczenia terminu płatności nie może być dłuższy niż 1 rok.

10. Okres spłaty należności rozłożonej na raty nie może być dłuższy niż 24 miesiące.

11. Od należności pieniężnej, której termin płatności odroczono lub którą rozłożono na raty, nie pobiera się odsetek za zwłokę za okres od wydania decyzji do upływu terminu zapłaty.

12. Jeżeli dłużnik nie spłaci w terminie albo w pełnej wysokości ustalonych rat, pozostała do spłaty należność staje się natychmiast wymagalna wraz z należnymi odsetkami za zwłokę, w tym również z odsetkami o których mowa w pkt 11.

13. Uprawniony organ może cofnąć swoją decyzję o umorzeniu lub udzieleniu ulg w spłacaniu należności, jeżeli dowody, na podstawie których należność umorzono lub udzielono ulg w jej spłacaniu, okazały się fałszywe bądź, że decyzja została wydana w wyniku przestępstwa, albo że dłużnik wprowadził ten organ w błąd co do okoliczności, które stanowiły podstawę decyzji.

14. Dyrektorzy wojewódzkich samorządowych jednostek organizacyjnych przedstawiają dyrektorowi wydziału nadzorującego daną jednostkę kwartalne sprawozdanie dotyczące umorzonych należności oraz o udzielonych ulgach do 10 - tego dnia miesiąca po zakończeniu kwartału.

15. Dane w sprawozdaniach, o których mowa w pkt 14 wykazuje się narastająco, od początku roku, według wzoru określonego w załączeniu.


WZÓR
...........................................................................
(nazwa jednostki)

SPRAWOZDANIE Z DOKONANYCH UMORZEŃ NALEŻNOŚCI
ORAZ UDZIELONYCH ULG

ZA OKRES OD POCZĄTKU ROKU DO DNIA .............................................

Lp.
 
Wyszczególnienie
 
Nazwa dłużnika
symbol dłużnika
*
 
Liczba dłużników
 
Kwota należności
 
Kwota umorzenia, odroczenia rozłożenia na raty
 
Liczba rat
 
Termin odroczenia rozłożenia na raty (ostatnia rata)
 
Podstawa
prawna
powstałej wierzytelności
 
Organ
umarzający
lub
udzielający
ulg
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
1
 
Umorzenie
 
.   .  
2
 
Odroczenie
 
bez rozłożenia na raty
 
.   .   .   .   .  
.
 
z rozłożeniem na raty
 
3
 
Rozłożenie na raty **
 

.

.................................................
(Główny księgowy)

 

* Wstawić odpowiednio: A - osoba fizyczna
B - osoba prawna
C - jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej


** Wypełnia się w sytuacji, kiedy nie następuje odroczenie, o którym mowa pod lp. 2.

 
.................................................
(dzień, miesiąc, rok)
 
.................................................
(Dyrektor jednostki)
 

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

ul. Ligonia 46
40-037 Katowice
tel.: +48 (32) 20 78 888
e-mail: kancelaria@slaskie.pl

NIP Województwa (rozliczenia): 9542770064  
NIP Urzędu (spr. pracownicze): 9542260713

REGON: 276284638

Strona internetowa Województwa Śląskiego: slaskie.pl

Logo głównego BIP.
Powrót na początek strony