Najczęściej czytane artykuły
Uchwała Sejmiku nr II/34/16/2005 z dnia 2005-04-25
Data ogłoszenia | 2005-04-25 |
---|---|
W sprawie | przyjęcia oświadczenia Sejmiku Województwa Śląskiego dotyczącego ogłoszenia obszaru województwa śląskiego strefą wolną od organizmów zmodyfikowanych genetycznie |
§ 18 a ust. 2 pkt 4 Statutu Województwa Śląskiego (Dz. U. Woj. Śl. Nr 26 z 2001 roku, poz. 657 z późn. zm.)
Przyjąć oświadczenie Sejmiku Województwa Śląskiego dotyczące ogłoszenia obszaru województwa śląskiego strefą wolną od organizmów zmodyfikowanych genetycznie, stanowiące załącznik do uchwały.
§ 2
Wykonanie uchwały powierzyć Zarządowi Województwa Śląskiego.
§ 3
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
OŚWIADCZENIE SEJMIKU WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO
DOTYCZĄCE OGŁOSZENIA OBSZARU WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO
STREFĄ WOLNĄ OD ORGANIZMÓW ZMODYFIKOWANYCH GENETYCZNIE
Sejmik Województwa Śląskiego jest zaniepokojony decyzją Komisji Europejskiej z dnia 8 września 2004 roku dotyczącą wprowadzenia 17 odmian genetycznie modyfikowanej kukurydzy (gen MON 810) do Europejskiej Listy Nasion.
Wizerunek Polski jako kraju - producenta zdrowej żywności to wizytówka otwierająca rynki zbytu w Europie i świecie. Produkcja i zbyt zdrowej żywności to przeciwdziałanie wzrostowi bezrobocia, zdrowe społeczeństwo i środowisko naturalne. Taka produkcja
jest możliwa w tradycyjnych gospodarstwach rolnych nastawionych na uprawę żywności metodami naturalnymi.
Produkcja rolna w zakresie GMO prowadzona w USA okazała negatywne strony, odwrotne od zamierzonych, takie jak: wyjałowienie gleby, niskie plony zagrożone chorobami, zagrożenie dla zdrowia, środowiska, rolnictwa, lokalnej ekonomii i wartości moralnych.
Rolnicy nabywający ziarno genetycznie modyfikowane uzależniają się na długie lata od chemicznych korporacji. Władze państwowe będą zmuszone poświęcić większe środki na monitoring i zabezpieczenie żywności oraz inne działania. Są to podstawowe, doświadczone fakty o GMO.
Zaniepokojeni i pełni obawy domagamy się podjęcia działań, które wprowadzą zakaz stosowania GMO na teren województwa śląskiego.
Jednocześnie Sejmik Województwa Śląskiego w pełni popiera stanowisko rządu polskiego, przedłożone we wniosku skierowanym do Rady Unii Europejskiej, w sprawie dwuletniego zakazu stosowania w Polsce materiału siewnego genetycznie zmodyfikowanych odmian kukurydzy MON 810 oraz obrotu tym materiałem w Polsce.