Najczęściej czytane artykuły
Dyplomy Marszałka przyznane w roku 2019
Załącznik do Uchwały nr 2285/73/V/2019
Zarządu Województwa Śląskiego
z dnia 7 października 2019 r.
OSOBY I INSTYTUCJE WYRÓŻNIENE DYPLOMEM MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO ZA ZASŁUGI DLA ROZWOJU TURYSTYKI W ROKU 2019
Kategoria: Przedsięwzięcie turystyczne roku
Wyróżnienie główne
Urząd Miejski w Szczyrku
Uzasadnienie: Miasto Szczyrk święci dziś powrót na najwyższe podium wśród polskich kurortów narciarskich. Na sukces złożyły się spójne działania sektora prywatnego i samorządowego. Finał wszystkich działań doprowadził w sezonie 2017/2018 do kompletnej wymiany infrastruktury narciarskiej Szczyrku w najnowocześniejsze dostępne systemy. Udało się wypracować koncepcje wspólnego skipassu oraz darmowego transportu publicznego na terenie miasta.
Kategoria: Osobowość turystyczna roku
Wyróżnienie główne
Cecylia Kukuczka
Uzasadnienie: żona himalaisty Jerzego Kukuczki. „Człowiek dusza”, bez reszty poświęciła swój czas i życie na pielęgnowanie oraz podtrzymywanie pamięci o słynnym himalaiście i jego światowej rangi osiągnięciach. Od ponad 20 lat prowadzi w Istebnej „Izbę Pamięci Jerzego Kukuczki”. Od blisko 30 lat jeździ po szkołach i placówkach w kraju z wykładami i prelekcjami o mężu i himalaizmie. Pełni funkcję edukacyjną i informacyjną wśród najmłodszych, zachęcając ich do realizacji pasji oraz aktywnego spędzania czasu.
Wyróżnienia
- Anna Cichoń
Uzasadnienie: „Kobieta wielu talentów i pasji”. Prowadzi restaurację o nazwie „Appasionata” w Radzionkowie. To co wyróżnia spośród wielu innych to połączenie pasji gastronomicznej z zamiłowania do muzyki. Pani Anna Cichoń była współorganizatorem wydarzeń pod nazwą „Spotkanie z muzyką operową i winem” oraz gali „Bitwa o Śląsk”. Druga pasja to zarządzanie ośrodkiem jeździeckim, który istnieje w sąsiedztwie restauracji od 2008 r. Ośrodek jest organizatorem zawodów regionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych.
- Magdalena Baraniecka
Uzasadnienie: specjalista ds. informacji w Muzeum w Gliwicach. Od 9 lat prowadzi Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej w Gliwicach. Od wielu lat współpracuje z Miastem Gliwice w przygotowaniu obchodów Światowego Dnia Turystyki, prowadzi koordynacje obiektów Muzeum w Gliwicach, współpracuje przy wydarzeniach Muzeum w Gliwicach, które promują lokalne i regionalne dziedzictwo.
- Paweł Brzenczek
Uzasadnienie: założyciel i członek siemianowickiej Grupy Twórczej „Ocochodzi”, pomysłodawca oryginalnych projektów, jak choćby joga śmiechu czy portret Ślązaka. Uczestnik wielu wyjazdów w najróżniejsze części Azji – w tym półrocznej wyprawy lądowej dookoła kontynentu. W Bangladeszu powstał filmowy projekt „Way to Bangladesh”, który miał na celu zestawić życie na Śląsku z plemionami żyjącymi na południu Bangladeszu.
- Magdalena Kidoń-Staszek
Uzasadnienie: kieruje żywieckim Kinem „Janosik”, zajmuje się upowszechnianiem filmów, ze szczególnym uwzględnieniem produkcji lokalnych i regionalnych oraz kina artystycznego, organizuje wydarzenia specjalne, cykle dla seniorów i dzieci, spotkania z twórcami filmowymi, prowadzi edukację filmowa dla szkół, przeglądy filmowe o charakterze górskim, turystycznym i rekreacyjnym, retrospektywy oraz festiwale.
Kategoria: Działalność biznesowa
Wyróżnienie główne
Leszek Łazarczyk
Uzasadnienie: właściciel Kompleksu Istebna Zagroń – Linter Tour SA . Pan Łazarczyk to człowiek sukcesu o niezwykłej determinacji w dążeniu do celu. Dzięki Jego kreatywności i sile przekonania o atrakcyjności turystycznej gminy Istebna na przestrzeni kilku lat powstały w tym mateczniku kultury beskidzkiej wspaniałe obiekty turystyczne, rekreacyjne i hotelowe, które wpisują się w krajobraz oraz architekturę regionu podnosząc jednocześnie jego ofertę turystyczną.
Wyróżnienia
- Wojciech Więcek
Uzasadnienie: prezes Zarządu Index Biuro Podróży. Prowadzi działalność biznesową od 1994 roku. Jest organizatorem wyjazdów turystycznych i edukacyjnych w kraju i zagranicą dla dzieci i młodzieży głównie z regionu Śląska. W tym roku jego biuro obchodzi 25 lecie działalności. Swoją wiedzą przyczynił do wprowadzenia na rynek turystyczny licznych edukacyjnych programów wycieczek, które wzbogacają edukację dzieci i młodzieży. Od 2009 r. Index jest liderem turystyki młodzieżowej w Polsce co oznacza, że organizuje imprezy dla ponad 50 tys. osób rocznie.
- Piotr Hanusek
Uzasadnienie: w Biurze Podróży Almatur w Katowicach pracuje nieprzerwanie od 1982 r. zajmując stanowiska od specjalisty przez kierownika działu do zastępcy dyrektora oddziału. Po przekształceniach własnościowych od 1991 r. pełni funkcję wiceprezesa Zarządu w Biurze Podróży i Turystyki Almatur-Katowice sp. z o.o. Almatur jest największym organizatorem turystyki młodzieżowej – kolonii i obozów w Polsce. Biuro cieszy się zaufaniem dziesiątek tysięcy rodziców, którzy co roku powierzają swoje dzieci w czasie letniego i zimowego wypoczynku.
- Gabriela Mańka-Sokullu
Uzasadnienie: założycielka Biura Podróży Rego-bis. Po 26 latach działalności Rego-bis z małej firmy jest 7 co do wielkości touroperatorem w Polsce. Mimo wielkości właścicielka zawsze koncentrowała się na regionie Śląska. Pani Gabriela podejmowała wiele razy ryzyko otwarcia nowych destynacji co miało miejsce na przestrzeni 26 lat działalności. Każdego roku poszerza i udoskonala swoją ofertę. Szczególnie zwraca uwagę na jakość usługi i dobrą cenę.
- Hotel Ibis Zabrze
Uzasadnienie: hotel od wielu lat współpracuje z Miastem Zabrze w zakresie licznych inicjatyw związanych z promocją turystyki w Zabrzu, a mianowicie: Międzynarodowej Konferencji Turystyki Dziedzictwa Przemysłowego, Międzynarodowych Targów Turystyki Dziedzictwa Przemysłowego, study tour dla branży turystycznej i dziennikarskiej.
- Pracownia na Pastwiskach
Uzasadnienie: pracownię założyli i prowadzą Monika i Marcin Żerańscy. Główną działalnością pracowni jest opracowanie i wydawanie przewodników i map turystycznych. W ciągu kilkunastu lat działalności pracownia wydała znakomite przewodniki, opisujące wiele polskich wsi, miast i regionów.
Kategoria: Działalność społeczna
Wyróżnienie główne
Krystyna Papiernik
Uzasadnienie: prowadzi szeroką działalność mającą istotny wpływ na zwiększenie wiedzy ogólnej w branży turystycznej oraz przyczynia się do zwiększenia zainteresowania tą tematyką w naszym regionie. Do maja 2019 roku pełniała funkcję prezesa Śląskiej Izby Turystyki. Prowadziła szeroką działalność szkoleniową dla branży turystycznej z zakresu obowiązujących przepisów w turystyce oraz z dziedzin powiązanych.
Wyróżnienia
- Robert Słonka
Uzasadnienie: Żywczanin, miłośnik turystyki pieszej w Karpatach, trekkingów w górach Europy, regionalista. Przewodnik beskidzki i pilot turystyczny. Autor licznych publikacji turystycznych o regionie. Jako pracownik Muzeum w Żywcu organizował wystawy prezentujące zagadnienia związane z historią regionu Beskidu Żywieckiego i Śląskiego.
- Ludwik Urbańczyk
Uzasadnienie: od wielu jest członkiem Oddziału PTTK Ziemi Pszczyńskiej. W 2007 r. był inicjatorem Klubu Turystyki Kolarskiej „Koło”. Jest inicjatorem wielu przedsięwzięć turystycznych związanych z turystyką rowerową.
- Edward Wieczorek
Uzasadnienie: od 25 lat jest kierownikiem Regionalnej Pracowni Krajoznawczej PTTK w Katowicach, przewodnikiem po Województwie Śląskim, po Katowicach i GOP, przewodnikiem jurajskim i beskidzkim, instruktorem przewodnictwa. Jest współautorem szeregu opracowań waloryzacyjnych województwa.
- Katarzyna Kulińska-Pluta
Uzasadnienie: kierownik Referatu Promocji, Turystyki, Kultury w Urzędzie Miasta i Gminy w Żarkach, merytorycznie odpowiada za Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie w Żarkach (22 tys. odwiedzających) na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Aktywna w zakresie tworzenie produktów turystycznych w Gminie Żarki oraz sieciowania podmiotów z branży turystycznej w jurajskiej gminie na Szlaku Orlich Gniazd.
- Robert Pilarczyk
Uzasadnienie: naczelnik Grupy Jurajskiej GOPR. Od 14 lat aktywnie uczestniczy w działaniach ratowniczych i profilaktycznych w GOPR. Jest pomysłodawca systemu zarzadzania w Grupie Jurajskiej.