Najczęściej czytane artykuły
Dyplomy Marszałka przyznane w roku 2020
Załącznik do Uchwały
nr 2131/166/VI/ 2020
Zarządu Województwa Śląskiego
z dnia 16 września 2020 r.
OSOBY I INSTYTUCJE WYRÓŻNIONE DYPLOMEM MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO ZA ZASŁUGI DLA ROZWOJU TURYSTYKI W ROKU 2020
I. Kategoria: Osobowość turystyczna roku
Wyróżnienie główne:
Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny.
Jest jedną z najlepiej rozpoznawalnych marek artystycznych w Polsce i na świecie. To instytucja kultury o ogromnych możliwościach wykonawczych, realizująca ok. 200 koncertów rocznie. Oprócz koncertów „Śląsk” prowadzi także bogatą działalność edukacyjną i turystyczną. Zespół włącza się we współpracę ze Śląską Organizacją Turystyczną w zakresie promocji turystycznej województwa. Zespół stanowi kluczowy element prezentacji regionu na największych krajowych targach turystycznych. Od początku istnienia Festiwalu „Śląskie Smaki” organizowanego przez ŚOT stanowi wyjątkowy punkt programu wydarzenia, każdorazowo przyciągając przed scenę tysiące widzów.
Wyróżnienia:
1. Piotr Mankiewicz
Wielki miłośnik Ziemi Śląskiej. Z zamiłowania kolekcjoner artefaktów kultury materialnej związanej z rzemiosłem piekarniczym i cukierniczym, szkołą i kulturą Śląska. W 2000 r. otworzył Muzeum Chleba w Radzionkowie, miejsce gdzie uczy się szacunku do chleba i ciężkiej pracy ludzi. Przez 20 lat działalności odwiedziło je ponad pół miliona gości, których ogromną większość stanowią dzieci szkolne. Jako prywatny przedsiębiorca sam ponosi koszty utrzymania obiektu.
2.Tadeusz Leżański
Czynny, górski, beskidzki, działacz społeczny, propagator tradycji, turystyki i kultury beskidzkiej, nauczyciel, który pomimo swoich 70-ciu lat cały czas czynnie i skutecznie zaraża turystów, dzieci i młodzież pasją do gór, oddany rodzimej ziemi. Od 13-tu lat jest współorganizatorem corocznego Rajdu Gorskiego im. Jerzego Kukuczki oraz narciarsko-pieszego Rajdu „Ku źródłom Wisły”.
3. Rafał Bałaś
Organizator inicjatyw: Czyste Beskidy czyli Czyste Beskidy Festiwal – corocznej akcji sprzątania Beskidów, Plogging z czyste Beskidy – połączenie biegania po górach ze sprzątaniem, czyste Beskidy Edu – warsztaty ekologiczne dla dzieci i młodzieży. Koordynator i instruktor Fundacji Braci Golec, wraz z którą organizuje coroczny przegląd śpiewaczy im. Zofii i Józefa Sordyl „Święto Pieśni”.
4. ks.Jan Kurko
Proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Bytomiu Miechowicach. Twórca Szlaku Matki Ewy. Szlak rozpoczyna się przy kościele Świętego Krzyża i obejmuje pięć obiektów związanych z życiem Ewy von Tiele-Winckler, zwanej Matką Ewą. Pierwszym z punktów jest miechowicki kościół p.w. Świętego Krzyża. Kolejnym punktem są ruiny pałacu Wincklerów oraz miechowicki park. W skład kompleksu, do którego wiedzie Szlak Matki Ewy wchodzą budynki: „Ostoja Pokoju”, „Cisza Syjonu” oraz „Domek Matki Ewy.
5. Andrzej Kuśnierz
Działacz PTTK organizujący wiele imprez rowerowych i górskich dla społeczeństwa miasta Raciborza, takich jak: Wiosenne Rajdy Topienia Marzanny oraz tradycyjnych już organizowanych od 50 lat rajdów pieszych i rowerowych „Szlakiem Husarii”. Jest jedynym przedstawicielem powiatu raciborskiego biorącym udział od ponad 10-ciu lat w Europejskich Zlotach Turystyki Rowerowej. Opracował projekt pod nazwą „Zdobywamy Szczyty Zaliczane do KGP z PTTK w Raciborzu”.
II. Kategoria: Działalność społeczna
Wyróżnienie główne:
Andrzej Szafruga
Od 1989 r. jest współwłaścicielem i prezesem Biura AS w Zawierciu. Biuro cieszy się uznaniem i renomą wśród klientów i kontrahentów. Biuro aktywnie włączało się w promocję atrakcji turystycznych Województwa Śląskiego. Wieloletni członek Rady Naczelnej Polskiej Izby Turystyki, przez dwie kadencje skarbnik PIT oraz przewodniczący Komisji Agentów Turystycznych PIT. Współzałożyciel i wieloletni prezes Jurajskiej Organizacji Turystycznej.
Wyróżnienia:
1. Komisja Turystyki Kolarskiej „Sokół” Radlin
Komisja jest współorganizatorem kursu Przodowników Turystyki Kolarskiej. Dotychczas wyszkoliła 76 przodowników. Przez 31 lat wyszkoleni przez Komisję przodownicy zorganizowali ponad 5000 wycieczek, w których wzięło udział ponad 47,5 tysiąca osób. W okresie od połowy marca do połowy października każdego roku organizuje prawie w każdą sobotę i niedzielę wycieczki rowerowe dla wszystkich chętnych, w tym szczególnie dla dzieci i młodzieży. Komisja liczy ponad 100 członków.
2. Katarzyna Talik
Przewodnik GOT PTT. Członek Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego Oddział w Bielsku-Białej i Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego Oddział „Podbeskidzie” w Bielsku-Białej. Od początku swojej działalności w PTT zaangażowała się w popularyzację odznak krajoznawczo-turystycznych. W ramach tej działalności rozprowadza około 1500 książeczek i odznak rocznie. Angażuje się w organizację corocznej akcji „Sprzątamy Beskidy z PTT”.
3. Józef Kuźnicki
Jeden z najaktywniejszych działaczy PTSM, prezes Oddziału Śląskiego. Wprowadził wiele innowacji z zakresu organizacji pracy z nauczycielami, organizacji działalności szkolnych kół PTSM. Jest inicjatorem nowego podejścia do problemów działalności schronisk młodzieżowych na styku – Kuratorium, gminy, powiaty, dyrektorzy szkół. Aktywnie uczestniczył w powołaniu nowych stałych schronisk w Gliwicach i Katowicach, Grabowej oraz schroniska sezonowego w Złożeńcu. Jest członkiem Komisji Kategoryzacyjnej.
4. Związek Harcerstwa Polskiego Komenda Śląskiej Chorągwi
Śląska Chorągiew jest wieloletnim organizatorem letniego i zimowego wypoczynku członków ZHP oraz dla dzieci i młodzieży z terenu Województwa Śląskiego. W ramach akcji letniej w 2019 roku zorganizowała na terenie całej Polski i także poza granicami kraju 170 różnorodnych form wypoczynku. W wydarzeniach wzięło udział 9000 uczestników. W programach tych przedsięwzięć podjęto poznawanie kraju oraz Województwa Śląskiego, jego historii, patriotycznych i wolnościowych tradycji.
5. Aleksander Giertler
Postać znana i ceniona w środowisku branży turystycznej. Ze Śląską Izbą Turystyki związany jest od 2005 r. jako Honorowy jej członek. Angażował się społecznie w pracach legislacyjnych przy opracowaniu tarcz antykryzysowych dla branży turystycznej związanych z COVID-19. W obecnym okresie wiele czasu poświęcił na spotkania z właścicielami biur podróży i hotelarzami wskazując i doradzając jak wyjść z kryzysu. Służy wsparciem i pomocą każdemu kto się do niego zwraca.
III. Kategoria: Działalność biznesowa
Wyróżnienie główne:
Zarząd Nadwiślańskiej Agencji Turystycznej sp. z o.o.
Zarząd Nadwiślańskiej Agencji Turystycznej sp. z o.o. w składzie: Lucjan Karasiewicz – prezes Zarządu oraz Aleksander Wierzba – wiceprezes Zarządu stoją na czele dużego przedsiębiorstwa turystycznego jakim jest NAT – Sieć Hoteli i Ośrodków Wypoczynkowych w Polsce. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu zwiększają majątek przedsiębiorstwa m.in. poprzez konsekwentną realizację strategii polegająca na przekształcaniu sezonowych ośrodków wypoczynkowych w sieć trzygwiazdkowych hoteli całorocznych. Zasługą Zarządu NAT jest również bezpieczne, finansowe przeprowadzenie Spółki przez lockdown związany z pandemią covid-19.
Wyróżnienia:
1. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Zabrzu sp. z o.o.
Spółka MOSiR zwraca szczególną uwagę na działalność w zakresie szeroko rozumianej branży turystycznej. Od wielu lat współorganizuje Międzynarodowe Targi Turystki Dziedzictwa Przemysłowego i Turystyki Podziemnej, Rajdy rowerowe, Rajd Renifera, Rajd Samochodów Zabytkowych. MOSiR w Zabrzu działa również w zakresie turystyki weekendowej, głównie na terenie obiektu Kąpieliska Leśnego, gdzie nie tylko mieszkańcy Zabrza spędzają miło czas, odpoczywając i relaksując się w przepięknym otoczeniu przyrody.
2. Tomasz Kapkowski
Właściciel Biura Podróży JUVENIA 2000. Prowadzi działalność biznesową od 8 listopada 1991 r. Jest organizatorem wyjazdów turystycznych w kraju i za granicą dla osób dorosłych oraz dzieci i młodzieży z regionu Śląska. Jego oferta skierowana do różnych grup wiekowych jest zawsze tworzona z dbałością o potrzeby każdego turysty, Dzięki jego zarządzaniu Biuro Podróży JUVENIA 2000 uzyskało stabilną strukturę i gwarantuje bezpieczeństwo, a klienci obdarzają go zaufaniem.
4. Zamek sp z o.o. w Ogrodzieńcu.
Zamek sp. z o.o. nie poddaje się. To jest trudny rok, ale traktuje to jak wyzwanie a nie wymówkę. Gdy jednego dnia z kalendarza imprez musieli wykreślić najważniejsze wydarzenia sezonu, drugiego już szukali pomysłów co zrobić by Zamek Ogrodzieniecki nadal był miejscem atrakcyjnym, z ciekawą i różnorodną ofertą. Co ważne, w każdym z projektów zwracali uwagę na obowiązujące obostrzenia sanitarne. Imprezy masowe zastąpiły nowe propozycje dla turystów indywidulanych. W ten sposób przygotowali m.in. weekendowe obozowiska rycerskie.
Kategoria: Przedsięwzięcie turystyczne roku
Wyróżnienie główne:
Marina Gliwice EXCELLENT APU
Marina Gliwice została założona przez Ewę i Czesława Sternal – pasjonatów żeglarstwa i turystyki w 2012 r. jako baza turystyczna na Kanale Gliwickim. Początkowo działała tu wypożyczalnia łodzi motorowych i kajaków, a od 2014 zaczęły odbywać się rejsy statkami wycieczkowymi. Marina wpłynęła na rozwój atrakcyjności turystycznej naszego regionu, zwłaszcza Gliwic, a rejsy tematyczne wpisały się na stałe w turystyczną mapę atrakcji Górnego Śląska.
Wyróżnienia
1. Wiślański Skipass
Wiślański Skipass powstał w 2011 r. kiedy to założono spółkę Wiślański Klaster Turystyczny. Początkowo obejmował on swym działaniem kilka wiślańskich stacji narciarskich. Po roku funkcjonowania postanowiono, aby działalność rozszerzyć i do skipassu przystąpiły również obiekty z położonego nieopodal Ustronia. Główny cel rozpoczęcia współpracy między właścicielami wyciągów narciarskich został osiągnięty i jest realizowany – karnet pozwalający na korzystanie z wielu ośrodków narciarskich na jednym bilecie. Obecnie Wiślański Skipass to również bardzo aktywny promotor turystyki zimowej w całym regionie.
2. Stowarzyszenie Galerii Dzwonków
Stowarzyszenie Galeria Dzwonków, reprezentowane przez Krzysztofa Zagaję jest w posiadaniu największej kolekcji dzwonków tj. ok. 9000 sztuk. Fascynacja dzwonkami rozwija się u Pana Zagai od ponad 12 lat. W kolekcji znajdują się tzw. „białe kruki” np. dzwonki z XVI-XIX wieku. Wystawa zachwyca różnorodnością barw, kształtów a przede wszystkim dźwięków. Galeria Dzwonków jest rozpoznawalną Marką Miasta Jastrzębie-Zdrój.