Najczęściej czytane artykuły
Działalność gospodarcza w zakresie przechowywania dokumentacji osobowej i płacowej pracodawców
Informacja jest skierowana do przedsiębiorców prowadzących działalność w zakresie przechowywania dokumentacji osobowej i płacowej pracodawców o czasowym okresie przechowywania.
Informacje na temat procedury uzyskania przez przedsiębiorcę wpisu do rejestru przechowawców akt osobowych i płacowych
Działalność gospodarcza w zakresie przechowywania dokumentacji osobowej i płacowej zlikwidowanych pracodawców o czasowym okresie przechowywania, jest działalnością regulowaną w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców, i wymaga uzyskania przez podmiot prowadzący tego typu działalność, wpisu do rejestru przechowawców akt osobowych i płacowych, zwanego dalej "rejestrem".
Warunki wymagane prawem do wykonywania działalności w zakresie przechowywania dokumentacji osobowej i płacowej oraz tryb uzyskiwania wpisu do rejestru, wnoszenia zmian i wykreślenia z tego rejestru określają przepisy ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach.
W odniesieniu do działalności wymagającej wpisu do rejestru, prowadzonej na terenie województwa śląskiego organem właściwym jest Marszałek Województwa Śląskiego.
Informację dla przedsiębiorców ubiegających się o uzyskanie wpisu do rejestru przechowawców akt osobowych i płacowych zawierającą:
- opis wymagań formalnych,
- sposób i miejsce złożenia dokumentów,
- stosowane opłaty,
- proponowane przez Urząd wzory wniosków,
- numery telefonów kontaktowych.
zamieszczono w katalogu usług o nazwie: „Wpis do rejestru przechowawców akt osobowych i płacowych” na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej (BIP) Województwa Śląskiego ,tj.: Wpis do rejestru przechowawców akt osobowych i płacowych
Kontrola działalności gospodarczej w zakresie przechowywania dokumentacji osobowej i płacowej pracodawców
Zgodnie z art. 51 j oraz art. 51sa, ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach, marszałek województwa przeprowadza kontrolę:
- działalności gospodarczej w zakresie objętym wpisem do rejestru,
- przedsiębiorcy, który wykonuje działalność gospodarczą w zakresie przechowywania dokumentacji bez uzyskania wpisu do rejestru.
Kontrola działalności gospodarczej przedsiębiorców jest przeprowadzana na zasadach określonych w ustawie z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców. Zakres przedmiotowy kontroli wynika z przepisów ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach oraz przepisów wykonawczych do ww. ustawy.
Sposób i tryb przeprowadzania kontroli przedsiębiorców prowadzących działalność przechowywania dokumentacji osobowej i płacowej pracodawców o czasowym okresie przechowywania w zakresie objętym właściwością Marszałka Województwa Śląskiego, określono w Regulaminie kontroli przedsiębiorców prowadzących działalność w zakresie przechowywania dokumentacji osobowej i płacowej zwanym dalej Regulaminem wprowadzonym Zarządzeniem Marszałka Województwa Śląskiego nr 69/19 z dnia 29 maja 2019 r.
Treść Regulaminu wraz z Ogólnym schematem procedur kontroli przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w zakresie przechowywania dokumentacji osobowej i płacowej, zawartym w załączniku nr 1, zamieszczono na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej (BIP) Województwa Śląskiego, w lokalizacji:
Regulamin kontroli przedsiębiorców prowadzących działalność w zakresie przechowywania dokumentacji osobowej i płacowej
Wykonywanie działalności w zakresie przechowywania dokumentacji osobowej i płacowej pracodawców bez uzyskania wpisu do rejestru
Zgodnie z przepisem art. 51sb ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach:
- przedsiębiorca, który wykonuje działalność gospodarczą w zakresie przechowywania dokumentacji bez uzyskania wpisu do rejestru, podlega administracyjnej karze pieniężnej w wysokości do 100 000 zł,
- karę pieniężną nakłada, w drodze decyzji marszałek województwa, na podstawie wyników kontroli.